Kontrola barevnosti a lesku nejen v dodavatelském řetězci automobilového průmyslu špičkovými spektrofotometry od japonského výrobce Konica Minolta!
článek vyšel v časopise Svět plastů 2/2023
Japonská společnost Konica Minolta Sensing patří dlouhodobě ke standardům v oblasti přístrojové techniky. Ať už potřebujete objektivně hodnotit barevnost interiérových nebo exteriérových dílů, kvalitu obrazovek, malých i velkých displejů, Konica Minolta Vám vždy nabídne to nejlepší, co lze pořídit. Pro výrobce plastových dílů, kůží, koženek, lakovaných dílů, textilií a podobných výrobků se můžou výrobci opřít o perfektní přenosný spektrofotometr v geometrii 45/0, který se záhy stal nejžádanější nástroj pro kontrolu jakosti nejen v automobilovém průmyslu.
Velmi přísné požadavky, které uživatelé kladou na přenosný spektrofotometr v oblasti měření barevnosti a lesku umí do posledního puntíku splnit spektrofotometr Konica Minolta CM-25cG. Bez nadsázky byl model CM-25cG navržen tak, aby splňoval nebo překračoval normy pro měření barev a lesků v řadě průmyslových odvětví, včetně interiérových dílů v automobilovém průmyslu vyrobených z různých materiálů, např. plastů, kůží, koženek či textilií a také textilií a bezpečnostních prvků s vysokou viditelností a reflexí (EN471). Kromě barevnosti změří zároveň v jednom kroku i lesk v úhlu 60° a je tak nejlehčí a nejmodernější kombinací spektrofotometru a leskoměru v jednom přístroji. Velký barevný a snadno čitelný displej pro zobrazení a správu naměřených dat numericky nebo graficky, komunikace přes USB nebo Bluetooth, možnost měření barevnosti i lesku středně velkou i malou aperturou, to je jen základní výčet unikátních vlastností, kterými je tento model vybaven. Uživatel má na výběr měření pomocí středně velké měřící clony MAV (7 mm), ale také pomocí malé měřicí plochy s rozměrem 3 mm (SAV). Před měřením si může uživatel zaměřený bod prohlédnout pomocí průhledu. Průhledové okénko je umístěno pod měřícím tlačítkem z obou stran přístroje a je tak vhodný jak pro praváky, tak i leváky.
Přístroj můžete ovládat ve dvou módech, administrátorský mód je určen pro detailní nastavení přístroje a kompletní správu funkcí, uživatelský mód pak předurčuje jeho používání pro běžné operace bez ostychu z nechtěného přenastavení zvolených funkcí. S kapacitou náměrů 2500 mustrů a 7500 měření vzorků už interní paměť přístroje nikdy nebude nedostatečná.
Pro ty, co spoléhají při kontrole barevnosti na spektrofotometry v difúzní geometrii (d/8°S- CI+SCE) je zde model CM-26dG. S mezipřístrojovou shodou <0,12 (ΔEab) jde o nejpřesnější přenosný spektrofotometr na celosvětovém trhu. Takovým hodnotám se nemohou jiní výrobci přiblížit ani se stolními spektrofotometry. Není proto divu, že pro barevnou kontrolu jakosti napříč dodavatelskými řetězci bude tento přístroj ceněn zlatem. Přístroj má také integrovaný leskoměr v úhlu 60°, v jednom kroku tak uživatel zajistí kontrolu barevnosti i lesku. Nový spektrofotometr tak nachází uplatnění prakticky v jakémkoli výrobním segmentu, od automobilového průmyslu, přes výrobu plastů, pigmentů, textilií, nových smartphonů až po potravinový průmysl.
Spektrofotometr CM-26dG má unikátní průhled pro kontrolu zaměřeného bodu. Před každým měřením si tak může uživatel jednoduše ověřit, že měří požadovaný bod. Ten je navíc velmi intenzivně osvětlen, což zjednodušuje práci u tmavých vzorků, které vysoké procento osvitu absorbují. Precizního záměru měřeného místa lze docílit také příklopným terčem s vyměnitelnou velikostí terče.
Jedním modelem lze současně měřit barevnost i lesk pomocí dvou velikostí apertur: MAV (8 mm) při osvětlení plochy vzorku o velikosti elipsy 12 x 12,5mm, nebo aperturou 3 mm. CM-26dG je lehký a používá velký a snadno čitelný barevný displej pro zobrazení a správu dat měření buď numericky nebo graficky. Pro přístroje s difuzní geometrií d/8° je typické, že umí měřit ve dvou režimech. Režim SCI (Specular Component Included) tedy včetně odleskové složky je používána všude tam, kde je potřeba měřit samotnou barevnost bez ohledu na vliv dezénu (textury). V režimu s vyloučenou leskovou komponentou SCE (Specular Component Excluded) se měří všechny vzorky, kde potřebujeme zohlednit vliv povrchové úpravy textury. To je typický příklad pro interiérové díly v automobilovém průmyslu.