Menu Zavřeno

Přenosný tvrdoměr

Co je to tvrdoměr?

Tvrdoměr je zařízení, které se používá ke stanovení tvrdosti vzorku nedestruktivním působením síly na jeho povrch. Cílem je zajistit kontrolu kvality surovin, polotovarů a konečných výrobků ve strojírenství, železniční dopravě, energetice a dalších odvětvích a také poskytnout potřebné údaje při vývoji nových materiálů a konstrukcí.

Zařízení a princip činnosti tvrdoměru

Podstatou zkoušky pomocí tvrdoměru je mechanické působení na materiál nebo výrobek, následné provedení potřebných měření a výpočty na základě získaných údajů. Pro takovou práci je přístroj vybaven:

  • indentorem – součástkou určenou k přímé interakci s kontrolním objektem (vtisku, hrbolku, škrábance atd.);
  • snímačem síly – registruje zatížení;
  • elektronikou – pouzdro s řídicím systémem, zobrazením nastavení a výsledků měření.

Tento seznam zahrnuje pouze hlavní součásti zařízení, další součásti záleží na typu.

Klasifikace tvrdoměrů

Podle pracovních podmínek se tvrdoměry dělí na pevné a přenosné. První se vyznačují působivými rozměry, velkou hmotností, bohatou funkčností, vysokou přesností měření. Přenosné jsou velmi kompaktní, lehké, dostatečně citlivé a zároveň se snadno používají. Snadno se používají v terénu.

Při rozdělování tvrdoměrů do skupin podle konstrukce hrají rozhodující roli výzkumné metody:

  • Brinell. Vybavené kuličkovým vybráním. Při výpočtech se zohledňuje hloubka a průměr otlaku, který zůstává na vzorku po vtlačení této kuličky;
  • Vickers. Funkci prohlubně v těchto přístrojích plní čtyřboký diamantový jehlan. Výpočty se provádějí vydělením zatížení použitého při vtlačování plochou výsledného otisku;
  • Rockwell. Jejich konfigurace může mít dva konce – kulový a kuželový. Při určování tvrdosti se řídí hloubkou vniknutí jednoho z nich do materiálu působením určité síly.

Přenosné tvrdoměry se dělí na dynamické, ultrazvukové a kombinované podle metod používaných při jejich práci. Přístroje druhého typu spolu s univerzálními pevnými mohou pracovat v různých režimech, protože jsou schopny poskytovat výsledky v různých stupnicích. Tato vlastnost odstraňuje omezení oblastí použití a přispívá ke stálému zájmu spotřebitelů.

Pravidla pro výběr tvrdoměru na kovy

Před nákupem tvrdoměru byste se měli rozhodnout pro jeho typ. Ke zkoušení měkkých kovů, slitin a výrobků z nich se používají přístroje pracující podle Brinellovy metody. Vlastnosti středně tvrdých materiálů se kontrolují pomocí Rockwellových přístrojů a velmi tvrdých materiálů – Vickersovými.

Pokud probíhají studie na různých vzorcích, je lepší zvolit univerzální přístroj pevného typu. Za pozornost stojí také např:

  • Způsob komunikace snímače s vnitřním, kabelovým a bezdrátovým induktorem;
  • Kvalitě a spolehlivosti snímače zatížení;
  • Rozsah zatížení;
  • Možnost připojení k počítači;
  • Konvergence a opakovatelnost výsledků.

Přenosný tvrdoměr se používá k rychlému měření tvrdosti kovů, kovových i nekovových materiálů, včetně povrchově tvrzených vrstev (cementace, nitridace, HDTV kalení atd.), galvanických povlaků (chromování), povrchových úprav, hodnocení mechanické pevnosti.

Přístroje s technikou: Přenosný tvrdoměr

Univerzální tvrdoměr je dobře použitelný pro měření uhlíkových a konstrukčních ocelí, povrchově kalených výrobků, žáruvzdorných, korozivzdorných, nerezových ocelí, pozinkovaných povlaků, ...
ADL DU120 Mini je univerzální tvrdoměr určený k měření tvrdosti kovových výrobků. Přístroj využívá dvě metody měření tvrdosti - ultrazvukovou ...
Univerzální tvrdoměr je dobře použitelný pro měření uhlíkových a konstrukčních ocelí, povrchově kalených výrobků, žáruvzdorných, korozivzdorných, nerezových ocelí, pozinkovaných povlaků, ...