Menu Zavřeno

Novinka na trhu, špičkový spektrofotometr CM-26dG s difuzní geometrií a leskoměrem od renomovaného japonského výrobce Konica Minolta!

Japonská společnost Konica Minolta Sensing patří dlouhodobě ke standardům v oblasti přístrojové techniky. Ať už potřebujete objektivně hodnotit barevnost interiérových nebo exteriérových dílů, kvalitu obrazovek, malých i velkých displejů, Konica Minolta Vám vždy nabídne to nejlepší, co lze pořídit.

Spektrofotometr CM-26dG s difuzní geometrií a leskoměrem
Spektrofotometr CM-26dG s difuzní geometrií a leskoměrem

Konica Minolta uvedla na trh excelentní přenosný spektrofotometr v geometrii d/8°. Představení přístroje proběhlo na jaře 2019 a už o pár měsíců později se na nový model tvoří pořadník. Požadavky zákazníků ale výrobce stíhá nasytit. Velmi přísné a v některých aspektech až těžko splnitelné požadavky na nový model se vývojovému týmu v Konice Minoltě podařilo naplnit, snad i v jistých aspektech překonat. S mezipřístrojovou shodou <0,12 (ΔEab) jde o nejpřesnější přenosný spektrofotometr na celosvětovém trhu. Takovým hodnotám se nemohou jiní výrobci přiblížit ani se stolními spektrofotometry. Není proto divu, že pro barevnou kontrolu jakosti napříč dodavatelskými řetězci bude tento přístroj ceněn zlatem. Přístroj má také integrovaný leskoměr v úhlu 60°, v jednom kroku tak uživatel zajistí kontrolu barevnosti i lesku. Nový spektrofotometr tak nachází uplatnění prakticky v jakémkoli výrobním segmentu, od automobilového průmyslu, přes výrobu plastů, pigmentů, textilií, nových smartphonů až po potravinový průmysl.
Spektrofotometr CM-26dG má unikátní průhled pro kontrolu zaměřeného bodu. Před každým měřením si tak může uživatel jednoduše ověřit, že měří požadovaný bod. Ten je navíc velmi intenzivně osvětlen, což zjednodušuje práci u tmavých vzorků, které vysoké procento osvitu absorbují. Precizního záměru měřeného místa lze docílit také příklopným terčem s vyměnitelnou velikostí terče.
Jedním modelem lze současně měřit barevnost i lesk pomocí dvou velikostí apertur. Uživatel nového modelu má na výběr měření barevnosti i lesku pomocí středně velké měřící clony MAV (8 mm) při osvětlení plochy vzorku o velikosti elipsy 12 x 12,5mm, ale také pomocí malé měřicí plochy s rozměrem 3 mm. Měřící tlačítko je umístěno na přístroji z obou stran. Nový model je tak vhodný jak pro praváky, tak pro leváky. CM-26dG je lehký a používá velký a snadno čitelný barevný displej pro zobrazení a správu dat měření buď numericky nebo graficky.

Spektrofotometr CM-26dG s difuzní geometrií a leskoměrem
Spektrofotometr CM-26dG s difuzní geometrií a leskoměrem

Pro přístroje s difuzní geometrií d/8° je typické, že umí měřit ve dvou režimech. Režim SCI (Specular Component Included) tedy včetně odleskové složky je používána všude tam, kde je potřeba měřit samotnou barevnost bez ohledu na vliv dezénu (textury). V režimu s vyloučenou leskovou komponentou SCE (Specular Component Excluded) se měří všechny vzorky, kde potřebujeme zohlednit vliv povrchové úpravy-textury. To je typický příklad pro interiérové díly v automobilovém průmyslu.
Nový spektrofotometr přichází na trh ve třech variantách. Model CM-25d měřící barevnost bez lesku, obsahující pouze středně velkou aperturu MAV 8mm. Model CM-26d, který měří barevnost bez lesku, avšak s výběrem dvou velikostí apertur, tedy MAV 8mm a SAV 3mm a nakonec nejvyšší verze CM-26dG kde je u obou velikostí měřících apertur měřena i hodnota lesku 60°.

Spektrofotometr CM-26dG s difuzní geometrií a leskoměrem
Spektrofotometr CM-26dG s difuzní geometrií a leskoměrem

Spektrofotometr lze volitelně doplnit o Bluetooth modul pro bezdrátovou komunikaci. V základu obsahuje vyměnitelný akumulátor, který je nabíjen pomocí standardního USB kabelu, pomoci které přístroj také komunikuje s PC. Přístroj je již v základu vybaven podstavcem, který obsahuje všechny standardy, tedy černý a bílý pro modely CM-25d a CM-26d, a v případě modelu CM-26dG je zde i standard pro měření lesku. Značným pomocníkem při práci s přístrojem je i aplikace CM-CT1, díky které je možné se k přístroji připojit vzdáleně a jeho nastavení nakonfigurovat. Tato aplikace ušetří spoustu času tam, kde je z jakéhokoli důvodu nutné ryché přenastavení.