Back to top

Stolní rastrovací elektronový mikroskop

Skenovací elektronové mikroskopy (SEM, česky lépe rastrovací či řádkovací REM) se od svého uvedení na trh velmi rozvinuly a v roce 2006 se objevil první stolní SEM (podrobněji v angličtině zde). Z počátku byly parametry a schopnosti těchto mikroskopů spíše základní, ale od té doby prošly též více než 10letým vývojem a dospěly ke slušnému rozlišení kolem 10 nanometrů u modelů s CeB6 zdrojem elektronů (všechny starší modely Phenom Pure/Pro/ProX a Phenom XL pro průmysl s velkou komorou na vzorky). Vedle toho tyto modely posunuly i zaběhnuté smýšlení uživatelů směrem k všeobecnějšímu rozšíření a používání i mezi nezkušené uživatele díky revolučně jednoduchému a rychle zvládnutelnému ovládání a použitím půdorysné optické navigační kamery usnadňující lokalizaci bodů zájmu. Mezi výhody, které na poli stolních, ale i podlahových, mikroskopů přetrvávají dodnes, a to díky použití střední třídy elektronových zdrojů, patří kvalitnějších snímky (ostřejší a kontrastnější) a rychlejších sběr prvkových dat (EDS) oproti všem typům SEMů s wolframovými vlákny.

Dalším milníkem bylo představení prvního stolního SEMu s elektronovou tryskou Schottkyho typu (FEG – prémiový zdroj elektronů) v modelu Phenom Pharos v druhé polovině roku 2018. Tento pokrok tak přiblížil rozlišení (< 2,5 nm) a další schopnosti stolních SEM k podlahovým modelům, kterým tak zdárně konkurují. Phenom Pharos si zachovává oproti podlahovým mikroskopům jednoduchost a rychlost ovládání v cenově přívětivějším a prostorově kompaktnějším řešení.

Prémiové zdroje elektronů používané v mikroskopech Thermo Scientific řady Phenom jsou 10x (CeB6) a 1000x (FEG) jasnější oproti wolframovým vláknům v základních modelech konkurence a i další parametry těchto zdrojů přidávají na kvalitě snímků – bližší informace o parametrech SEMů si můžete přečíst v článku „Podle čeho volit SEM?“ Dále je třeba upozornit, že v současnosti jsou čím dál tím podstatnější možnosti automatizace snímání a vyhodnocení dat (více informací pod odkazem), které spolu s mikroskopy dodávají ucelená řešení problémů. Na závěr je vhodné doporučit, aby si každý zájemce o koupi rastrovacího elektronového mikroskopu nejprve několik variant prakticky otestoval a vybral zařízení adekvátní jeho potřebám, neboť mnoho užitečných a praktických parametrů z brožur nelze vyčíst.

Řada přístrojů

Phenom Pharos

Unikátní stolní SEM s autoemisním zdrojem (FEG) Schottkyho typu a rozlišením 2,5 nm!

Phenom XL

Nejrychlejší stolní SEM pro velké vzorky a automatizaci nejen v průmyslu

Phenom řady P

Nejrychlejší stolní rastrovací elektronové mikroskopy s překvapivě kvalitními snímky a intuitivním ovládáním.